چربی شکم
تناسب اندام

چربی شکم چیست و چگونه از بین میرود؟

چربی شکم چیست و چگونه می‌توان از آن خلاص شد؟

چربی شکم چربی اضافی شکم است که اندام‌های معده را احاطه کرده است. بسیاری از افرادی که سعی در کاهش وزن دارند بیشتر به دنبال لاغری در ناحیه شکم و پهلو و از بین بردن چربی شکم هستند.

سه نوع چربی وجود دارد

  • تری گلیسیرید (چربی موجود در خون)
  • چربی زیر پوستی (لایه زیر سطح پوست)
  • چربی احشایی (چربی خطرناک).

چربی احشایی در زیر عضلات معده قرار دارد و در صورت وجود مقدار زیادی از آن، سلامتی را تهدید می‌کند.

تاثیرات چربی شکم روی بدن

چربی شکم فقط در قسمت شکم تاثیر نمی‌گذارد. از طریق تولید هورمون‌ها و مواد شیمیایی اضافی می‌تواند تقریباً بر روی تمام اعضای بدن تأثیرات منفی بگذارد. داشتن بیش از حد چربی احشایی می‌تواند فرد را در معرض خطر بسیاری از مسائل بهداشتی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و سرطان روده بزرگ قرار دهد.

تشخیص ازدیاد چربی شکم

یک روش آسان برای تشخیص اینکه چربی شکمتان زیاد است، اندازه گیری خود در خانه است. یک متر اندازه گیری بردارید و آن را به دور شکم برهنه خود، درست بالای استخوان ران خود بپیچید. نوار باید صاف باشد اما خیلی محکم نباشد. برای زنان، اندازه گیری 90سانتی‌متر یا بیشتر نشان دهنده مقدار ناسالم چربی شکم است. برای مردان، اندازه گیری 100 سانتی‌متر یا بیشتر نشانگر یک اقدام ناسالم است.

بهترین راه خلاص شدن از شر چربی‌های شکم چیست؟

بهترین راه برای خلاص شدن از شر چربی‌های شکم در نظر گرفتن سه عامل اصلی است

  • ورزش منظم
  • رژیم غذایی 
  • خواب کافی

ورزش منظم. یکی از بهترین روش‌ها برای خلاص شدن از چربی‌های شکم است. حداقل 4 بار در هفته به مدت نیم ساعت ورزش هوازی انجام دهید.

هدف داشته باشید. دویدن آهسته، دوچرخه ثابت و استفاده از بیضوی همه گزینه‌های عالی هستند. ورزش‌‍های متوسط ​​مانند راه رفتن سگ یا کار در حیاط نیز می‌توانند به سوزاندن چربی‌های شکم کمک کنند.

رژیم غذایی سالم. راهی موثر برای خلاص شدن از چربی‌های شکم است. رژیم‌های غذایی حاوی فیبر زیاد و کربوهیدرات کم، که شامل غذاهایی مانند ماهی، مرغ، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، چربی‌های سالم مانند آووکادو و روغن زیتون و بسیاری از سبزیجات رنگارنگ، چربی احشایی کمتری تشکیل می‌دهند. حتماً مصرف مایعات کافی باشد.

خواب کافی. افرادی که به طور منظم هر شب 6-7 ساعت می‌خوابند تمایل دارند که چربی شکم کمتری داشته باشند. یک برنامه خواب سالم برای خود ایجاد کنید و مطمئن باشید که به آن پایبند هستید.

کاهش چربی‌های شکم می‌تواند از بسیاری خطرات سلامتی در آینده جلوگیری کند. با داشتن خواب خوب، ورزش زیاد و رژیم غذایی کم کربوهیدرات، خود را سالم نگه دارید!

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :