آپاندیس
تخصص داخلی

آپاندیس چیست؟ علائم آن کدامند؟

آپاندیس چیست؟

آپاندیس در پایین سمت راست شکم، محل اتصال روده کوچک و روده بزرگ قرار دارد. یک لوله نازک به طول حدود چهارسانتی‌متر است.

عملکرد آپاندیس دربدن

عملکرد ضمیمه، مشخص نیست. یک نظریه این است که آپاندیس به عنوان انباری برای باکتری‌های خوب عمل می‌کند، سیستم گوارش را پس از بیماری‌های اسهالی مجدد راه اندازی می‌کند. کارشناسان دیگر معتقدند که ضمیمه فقط یک بقایای بی‌فایده از گذشته تکاملی انسان است. برداشتن آپاندیس از طریق جراحی هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی‌کند.

به دلایل نامشخصی، آپاندیس اغلب ملتهب، آلوده و می‌تواند پاره شود. این امر همراه با حالت تهوع، استفراغ درد شدیدی در قسمت تحتانی راست شکم ایجاد می‌کند.

تومورهای آپاندیس

تومورهای کارسینوئید مواد شیمیایی ترشح می‌کنند که باعث گرگرفتگی دوره‌ای، خس خس سینه و اسهال می‌شود. تومورهای اپیتلیال، رشد در آپاندیس است که می‌تواند خوش خیم یا سرطانی باشد. این تومورها بسیار نادر هستند. در صورت مشکوک بودن به این تومور نادر، آزمایشات تصویربرداری ممکن است آن را پیدا کنند. این موارد شامل تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و سی تی اسکن است.

معاینه پزشکی

آزمایش اصلی آپاندیسیت، یک معاینه ساده از شکم در تشخیص مهم است. تغییرات در معاینه شکم به پزشکان کمک می‌کند تا تشخیص دهند که آیا آپاندیسیت نیز در حال پیشرفت است.

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری): سی تی اسکنر از اشعه ایکس و رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق استفاده می‌کند. در آپاندیسیت، سی تی اسکن می‌تواند آپاندیس ملتهب، و اینکه آیا پاره شده است یا خیر را نشان دهد.

در سونوگرافی از امواج صوتی برای تشخیص علائم متورم شدن آپاندیسیت استفاده می‌شود.

شمارش کامل خون (CBC): افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون، نشانه‌ای از عفونت و التهاب، در آزمایش خون در حین آپاندیسیت مشاهده می‌شود.

راه‌های درمان

آپاندکتومی: جراحی تنها درمان آپاندیسیت است. پزشک ممکن است از روش سنتی (یک برش بزرگ) یا لاپاراسکوپی (چندین برش کوچک و استفاده از دوربین برای دیدن داخل) استفاده کند. برای برداشتن تومورهای آپاندیس نیز به جراحی نیاز است. اگر تومور بزرگ باشد، ممکن است با برداشتن بخشی از روده بزرگ به عمل جراحی تهاجمی‌تری نیاز داشته باشد.

آنتی بیوتیک‌ها هرگونه عفونت احتمالی را که باعث ایجاد علائم می‌شود، درمان می‌کنند. به طور کلی، آنتی بیوتیک‌ها به تنهایی نمی‌توانند آپاندیسیت را به طور موثر درمان کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :