رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو
تناسب اندام

رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو

لاغری چربی شکم و پهلو

رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو نسبت به مقدار تجمع چربی و سن هر فرد متفاوت است. پهلوها، به چربی اضافی در قسمت‌های پایین کمر و پشت اشاره دارد. اگر چه تجمع چربی می‌تواند در هر نقطه از بدن تجمع یابد، اما اغلب در ناحیه شکم و پهلو رخ می‌دهد. این به این دلیل است که بدن تمایل به ذخیره چربی در اطراف شکم دارد. این نوع توزیع چربی ممکن است به دلیل عواملی مانند ژنتیک، هورمون‌ها یا جنسیت باشد.

شکل گیری چربی شکم و پهلو نیز با افزایش سن شایع‌تر است. با گذشت زمان، بدن چربی را از اندام‌ها به تنه تقسیم می‌کند. متابولیسم نیز کند شده و باعث افزایش وزن می‌شود.

نمی‌توان برای کاهش وزن یک ناحیه از بدن خود را هدف قرار داد. اگر می‌خواهید در یک منطقه خاص وزن کم کنید، باید همه قسمت‌های بدن وزن کم کنید. در این صورت تناسب اندام حفظ می‌شود. برای سهولت کاهش وزن می‌توانید با تمرین و تغییر عادات رفتاری که کالری و چربی را می‌سوزانند، انجام دهید.

رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی برای لاغری شکم و پهلو

کاهش وزن مستلزم کسری کالری است. کمبود کالری زمانی ایجاد می‌شود که کالری بیشتری نسبت به آنچه دریافت می‌کنید بسوزانید. برای کاهش وزن سالم، به طور کلی توصیه می شود 500 کالری در روز کسری کالری ایجاد کنید. این مقدار معادل 3500 کالری کمتر در هفته کاهش چربی است.

نحوه ایجاد کسری کالری به روش سالم

مراقب میزان کالری دریافتی روزانه خود باشید. کاهش وزن سالم شامل رژیم متعادل غذاهای غنی از مواد مغذی و کم کالری است.

میوه‌ها و سبزیجات

غذاهای گیاهی دارای کالری کم و فیبر بالایی هستند برای رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو مفید است زیرا برای مدت طولانی انسان را سیر نگه می‌دارد. آنها همچنین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند.

غلات کامل

غلات تصفیه شده مانند ماکارونی سفید را با غلات کامل غنی از فیبر جایگزین کنید. به عنوان مثال می‌توان به برنج قهوه‌ای و کینوا اشاره کرد.

جذب پروتئین

بدون چربی پروتئین مانند غذاهای دریایی، مرغ، گوشت گاو بدون چربی و لوبیا را انتخاب کنید.

چربی‌های سالم

چربی‌های اشباع شده را با چربی‌های اشباع نشده عوض کنید. منابع خوب شامل آووکادو و روغن زیتون است.

غذاهای کامل

برای رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو، غذاهای فرآوری شده را که اغلب کالری بالایی دارند محدود یا از آنها اجتناب کنید.

نوشیدن آب

نوشیدن روزانه بیشتر از 8 لیوان آب به لاغری بدن همراه با حفظ شادابی پوست کمک می‌کند. آب کالری صفر دارد. این می‌تواند در سوزاندن کالری بیشتر و کاهش اشتها قبل از غذا کمک کند. هنگامی که به جای نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه مصرف می‌شود، آب می‌تواند برای کاهش وزن بسیار مفید باشد.

به طور کلی رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو نیاز به یک برنامه منظم قلبی دارد. تمرینات برنامه ریزی شده باعث افزایش انرژی، سلامت استخوان‌ها و سلامت روانی می‌شود. توصیه می‌شود در کنار رژیم غذایی سالم روزانه 5 دقیقه در هفته 30 دقیقه ورزش انجام دهید.

نمونه‌هایی از فعالیت‌های هوازی عبارتند از:

  • پیاده روی
  • دویدن
  • شنا كردن
  • دوچرخه سواري
  • رقصیدن

با کاهش وزن کلی، چربی شکم و پهلو را نیز از دست خواهید داد.

خواب کافی

کمبود خواب می‌تواند متابولیسم را مختل کرده و کاهش وزن را دشوارتر کند. همچنین با سطح بالاتری از گرلین، هورمون گرسنگی همراه است. این می‌تواند منجر به اشتها بیشتر و دریافت کالری بیشتر شود. بنابراین، خواب کافی برای کنترل وزن ضروری است. بزرگسالان هر شب به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند.

استرس کمتر

استرس روانی با عواملی که باعث افزایش وزن می‌شود مرتبط است. به عنوان مثال، می‌تواند به خواب ضعیف، افزایش اشتها و انتخاب نامناسب غذا کمک کند. همچنین می‌تواند انگیزه را برای ورزش کاهش دهد. بنابراین، کاهش استرس برای کاهش وزن مهم است. راهکارهای کاهش استرس عبارتند از:

  • یوگا
  • مراقبه
  • تمرینات تنفسی
  • فعالیت بدنی
  • مطالعه

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :